SBA Kadrosunun Dezavantajları Nelerdir?

TUS Rehberi sitemizde yer alan kadro türleri kategorisinde TUS kılavuzunda yer alan kadro türlerinin detayları yer almaktadır. Daha önce hazırlanmış olduğumuz yazılardan biri olan SBA Kadrosu Nedir? yazısını öncelikle okumanızı tavsiye ederiz.

Bu yazımızın içeriğinde ise SBA kadrosunun diğer kadro türlerine göre dezavantajlarını açıklamaya çalışacağız. SBA kadrosunun avantajlarını da şu yazıda bulabilirsiniz.

SBA Kadrosunun Dezavantajları Nelerdir?

SBA Kadrosunun Dezavantajları Nelerdir?

SBA kadrosu TUS kılavuzunda “Sağlık Bakanlığı Adına Tıp Fakültesi Kadroları” olarak tanımlanmaktadır. Bu kadro türünü seçen hekimler Sağlık Bakanlığına bağlı olan ancak üniversite hastanelerinde eğitim alan kontenjanları içermektedir.

SBA kadrosuna yerleşen hekimler Sağlık Bakanlığına bağlıdırlar ancak üniversite hastanelerinde asistanlık eğitimlerini almakta ve asistanlıklarını tamamladıklarında uzman hekim olabilmektedirler.

Yazımızın bu bölümünde SBA kadrosunun dezavantajlarını detaylı şekilde açıklamaya çalışacağız.

SBA kadrosunun dezavantajları hakkında vereceğimiz bilgiler genel ortalama içermektedir, klinikler arasında farklar görülebilmektedir. Verilen bilgiler kesinlik içermemektedir, öngörü ve bilgi oluşturmayı amaçlamaktadır.

SBA kadrosunun dezavantajları şunlardır:


 1.  YÖK Kadrosunun Dezavantajları

SBA Kadrosu Nedir? adlı yazımızı okuduysanız, SBA kadrosunun “bakanlığa bağlı olunan ancak eğitimin üniversite hastanelerinde alındığı” özel bir kadro türü olduğunu görebilirsiniz.

SBA kadrosu asistanları üniversite hastanelerinde asistanlık yapmaktadırlar. Kadro türünün bu özelliği nedeniyle YÖK kadrosunun dezavantajlarına sahiptir diyebiliriz.

YÖK kadrosunun dezavantajlarını uzun uzadıya burada sıralamayacağız. YÖK Kadrosunun Dezavantajları Nelerdir? yazısına giderseniz okuyacağınız birçok madde SBA kadroları için de geçerli olacak. (Yüksek puan hariç.)


 2.  İstifa ve Yaptırımlar

SBA kadrosu asistanları 657 sayılı yasaya tabii memurlardır. Bu durumun bir sonucu olarak özlük hakları bu yasaya göre düzenlenmektedir.

SBA kadrosundan istifa edilince memuriyetten istifa haklarından birinde azalma olmaktadır çünkü 657’den istifa ediyor olacaksınız.

657’den istifa edildiği için usullü istifada 6 ay, usulsüz istifada 1 yıl memuriyete girme cezası gelişir. Asistanlıktan istifa ettikten sonra yeniden EAH/SBA yazma konusu bu süreler nedeniyle soru işareti oluşturacaktır. İstifa edilince memuriyet cezası nedeniyle hemen DHY’ye girilmemektedir.


 3.  Asistanlık Süresi Kadar Devlette Çalışma

SBA ile yerleşen hekimler Sağlık Bakanlığına bağlı olan ancak üniversite hastanelerinde eğitim alan kontenjanlara yerleşirler. Bu kontenjanlar özel bir sınıfa aittir.

Özel kelimesi burada pozitif anlamda kullanılmıyor ne yazık ki. SBA kadrosundan uzman olursanız asistanlık süreniz kadar bakanlık bünyesinde çalışma zorunluluğunuz olacak.

4 yıl asistanlık yaptıysanız 4 yıl bakanlık kadrosunda çalışmak zorundasınız. Bu süreden önce istifa ederseniz imzalamış olduğunuz kefalet senedi nedeniyle tamamlamadığınız sürenin ödemesini yapmak zorunda kalırsınız.


 4.  Kefalet Senedi İmzalama ve Kefil Bulma

SBA kadrosunda asistanlığa başlamadan önce bir kefalet senedine imza atıyorsunuz. Kefalet senedine tek başınıza da imza atmıyorsunuz, en az 2 adet kefiliniz de olmalı.

Kefillerinizin memur olma şartı bulunmuyor. Memur olmayan kefiller için noter onaylı kefalet senedi imzalanması gerekiyor.

SBA kadrosunun en önemli dezavantajı budur. Bölümden bölüme değişmekle birlikte 400.000 TL – 600.000 TL arasında değişen bir tutara imza atacaksınız.


 5.  İstifa Edilirse Asistanlık Süresi Kadar Ödeme Yapma

Diyelim ki SBA asistanısınız ve 12 ay sonra istifa edeceksiniz. Bu durumda 12 aylık sürede almış olduğunuz maaş + sabit döner kısmını bakanlığa ödemeniz gerekir.

Bu dönemde almış olduğunuz maaşın nöbet ücreti + performans kısmını ödemeyeceksiniz.


 6.  Feragat Edilirse Asistanlık Süresi Kadar Çalışma

Diyelim ki SBA asistanısınız ve 12 ay sonra feragat edeceksiniz, geri döndüğünüz kadroda asistanlık süresi kadar çalışmalısınız ki asistanlıkta almış olduğunuz maaşı geri ödemeyiniz.

Bu durumda geri döndüğünüz yerde istifa etmeniz gereken hallerde defalarca kez düşünmek zorunda kalacaksınız.


SBA kadroları konusundan dezavantaj olarak ifade edilebilecek daha birçok durum olsa da genel ortalamaya hitap etmediği için yazımızın içerisine ekleme gereği duymadık.

SBA kadrosu tercih etmeden önce düşünmeniz gereken birçok detay bulunmaktadır. Yukarıdaki detayları iyice özümsemeden ve düşünmeden SBA kadrosu riski almanızı önermiyoruz.

Bu yazıdaki gaye TUS tercih sürecinde daha fazla bilgiye sahip olmanız ve değerlendirme yaparken hangi noktaları dikkate almanız gerektiği konusunda yardımcı olmaktır.

SBA kadrolarının detayları için şu iki yazıya göz atmanızı öneriyoruz:

DoktorBun forumda bulunan SBA Kadroları kategorinde sorulan onlarca soruya ve detaylı açıklamalarına da şuradan ulaşabilirsiniz.


Merak ettiğiniz tüm soruların cevabı DoktorBun.com'da.

Bu konu ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları DoktorBun.com forumunda sorabilirsiniz veya yanıtlanmış yüzlerce soru sayesinde merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.