SBA Kadrosu Nedir? SBA Kadrosunun Özellikleri Nelerdir?

Tıpta Uzmanlık Sınavı ile bir asistanlık kadrosuna yerleşecek hekimlerin bölüm tercihi kadar kadro tercihine de dikkat etmesi gerekiyor. Kadro tercihi konusundan birçok seçenek bulunuyor, bunlardan biri de birçok farklı özelliği ile SBA kadrosudur.

SBA kadrosu TUS için en fazla kontenjanın açıldığı 3. kadro türüdür. Bu yazıda SBA kadrosunun ne olduğunu ve öne çıkan özelliklerini bulabileceksiniz.

SBA Kadrosu Nedir SBA Kadrosunun Özellikleri Nelerdir

SBA Kadrosu Nedir?

SBA kadrosu TUS kılavuzunda “Sağlık Bakanlığı Adına Tıp Fakültesi Kadroları” olarak tanımlanmaktadır. Bu kadro türünü seçen hekimler Sağlık Bakanlığına bağlı olan ancak üniversite hastanelerinde eğitim alan kontenjanları içermektedir.

SBA kadrosuna yerleşen hekimler Sağlık Bakanlığına bağlıdırlar ancak üniversite hastanelerinde asistanlık eğitimlerini almakta ve asistanlıklarını tamamladıklarında uzman hekim olabilmektedirler.

Bu özelliği ile bakıldığında bağlılık olarak EAH’a benzerken, eğitim alınan kurum nedeniyle YÖK kadrosuna benzemektedir. Bazı özellikleri nedeniyle de çok özeldir.

SBA kadrosu özel bir kadro türüdür. Bakanlığa bağlı daha fazla uzman hekim yetiştirmek için ortaya çıkarılmıştır. Daha düşük puan ile asistanlığa yerleşilebilmesi en önemli avantajıdır. Sağlık Bakanlığına bağlı olunan ama üniversite hastanesinde eğitim alınan değişik sınıfta bir kadro çeşididir.

SBA kadrosu üzerinden kontenjan açan hastane çeşitleri şunlardır:

 • YÖK’e bağlı üniversite hastaneleri

TUS kontenjan tablolarını incelediğinizde tablo-3 sınıfında yer alan eğitim üniversite hastaneleri altındaki bölümler aslında birer SBA kadrosudur. Tablo-2 altında yer alan üniversite hastaneleri birer YÖK kadrosudur.

Sadece bazı üniversite hastaneleri SBA kadrosunda alım yapmaktadır. Bakanlık ve Yükseköğretim Kurumu arasındaki işbirliği ile SBA kadroları belirlenmektedir.

SBA Kadrolarının Yıllara Göre Kontenjan Dağılımı Nasıldır?

ÖSYM tarafından her TUS dönemi başlangıcında o TUS için açılan kadro ve kontenjan listesi yayınlanmaktadır. Kontenjan tabloları incelendiğinde en fazla kontenjanın YÖK kadrosu için açıldığı görülüyor.

Son TUS dönemlerinde 800’ün üstünde SBA kontenjanı açıldığını görüyoruz. Mart 2021 TUS’u için 891 SBA kontenjanı açılmış. Önceki birkaç yılda 1000’den fazla SBA kontenjanı açılmış ayrıca.

Son 10 TUS döneminde SBA kadrosu için açılan kontenjan sayıları şu şekildedir:

TUS DönemiSBA Kontenjanı
2021 Eylül1019
2021 Mart891
2020 Ekim821
2020 Şubat1030
2019 Eylül1076
2019 Şubat1056
2018 Ağustos744
2018 Şubat847
2017 Ağustos684
2017 Nisan386
2016 Eylül361

Yıllar içinde kadro türlerine göre açılan kontenjan sayılarının detaylarına Son 10 TUS’ta Açılan Kontenjan Sayıları Ve Kadro Türlerine Göre Dağılımı adlı yazımız üzerinden ulaşabilirsiniz.

SBA Kadrosunun Özellikleri Nelerdir?

TUS tercihinde bulunurken SBA kadrosu tercih edecekseniz bu kadro türünün özelliklerini bilmeniz faydalı olacaktır.

SBA kadrosunun başlıca özellikleri şunlardır:

 • SBA kadroları Sağlık Bakanlığına bağlı kadrolardır. TUS kılavuzunda “Sağlık Bakanlığı Adına Tıp Fakültesi Kadroları” olarak açıklanmaktadır.
 • Sağlık Bakanlığına bağlı kadrolar olsa da bu kadrolara yerleşen hekimler asistanlık eğitimlerini YÖK’e bağlı üniversite hastanelerinde tamamlamaktadır.
 • SBA kadrolarına ait kontenjanlar üniversite hastanelerinde açılmaktadır.
 • SBA kadrosuna yerleşen hekimler üniversite hastanelerinde görev yapıyor olsalar da 657 sayılı memuriyet yasasına bağlıdırlar. SBA kadrosunda eğitim alan asistan hekimler 657 sayılı yasaya bağlı memuriyet statüsünde yer almaktadırlar.
 • SBA kadrosuna yerleşirseniz 657 sayılı devlet memurluğu kanununa tabi olacaksınız. Haklarınız, yükümlülükleriniz ve izinleriniz hep 657’li yasa çerçevesinde düzenlenecektir.
 • SBA kadroları bir memuriyet kadrosu olduğu için istifa durumunda memuriyetten istifa haklarından biri gitmektedir.
 • SBA kadroları bir memuriyet kadrosu olduğu için usullü istifa durumunda 6 ay, usulsüz istifa durumunda 12 aylık memuriyete geri dönülememektedir.
 • SBA kadrosundan istifa edildiğinde girilecek ilk uzmanlık sınavında %2 puan kesintisi yaşanacaktır.
 • SBA kadrosunun en önemli özelliklerinden biri, asistanlığa başlamadan önce yüklenme senedi adı verilen o meşhur kefaleti imzalayacaksınız.
 • SBA kadrolarından istifa ederseniz asistanlık sürecindeki almış olduğunuz maaşı geri ödemek zorunda kalacaksınız.
 • SBA kadrosundan uzman olursanız asistanlık süreniz kadar bakanlığa bağlı olarak çalışmak zorunda kalacaksınız.

SBA kadrosunun başlıca özellikleri bunlardır. SBA kadrosunun özellikleri konusunda daha fazla detaya şu bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

TUS Rehberi sitemizde yer alan kadro türleri kategorisinde tüm TUS kadro türlerinin detaylarına ulaşabilirsiniz.

SBA kadrosu hakkında sitemizde bulunan şu içeriklere de göz atmanızı öneririz:


Merak ettiğiniz tüm soruların cevabı DoktorBun.com'da.

Bu konu ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları DoktorBun.com forumunda sorabilirsiniz veya yanıtlanmış yüzlerce soru sayesinde merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.