SBA Kadrosunun Avantajları Nelerdir?

TUS Rehberi sitemizde yer alan kadro türleri kategorisinde TUS kılavuzunda yer alan kadro türlerinin detayları yer almaktadır. Daha önce hazırlanmış olduğumuz yazılardan biri olan SBA Kadrosu Nedir? yazısını öncelikle okumanızı tavsiye ederiz.

Bu yazımızın içeriğinde ise SBA kadrosunun diğer kadro türlerine göre avantajlarını açıklamaya çalışacağız. SBA kadrosunun dezavantajlarını da şu yazıda bulabilirsiniz.

SBA Kadrosunun Avantajları Nelerdir

SBA Kadrosunun Avantajları Nelerdir?

SBA kadrosu TUS kılavuzunda “Sağlık Bakanlığı Adına Tıp Fakültesi Kadroları” olarak tanımlanmaktadır. Bu kadro türünü seçen hekimler Sağlık Bakanlığına bağlı olan ancak üniversite hastanelerinde eğitim alan kontenjanları içermektedir.

SBA kadrosuna yerleşen hekimler Sağlık Bakanlığına bağlıdırlar ancak üniversite hastanelerinde asistanlık eğitimlerini almakta ve asistanlıklarını tamamladıklarında uzman hekim olabilmektedirler.

Yazımızın bu bölümünde SBA kadrosunun avantajlarını detaylı şekilde açıklamaya çalışacağız.

Vereceğimiz bilgiler genel ortalama içermektedir, klinikler arasında farklar görülebilmektedir. Verilen bilgiler kesinlik içermemektedir, öngörü oluşturmayı amaçlamaktadır.

SBA kadrosunun avantajları şunlardır:


 1.  YÖK Kadrosunun Avantajları

SBA Kadrosu Nedir? adlı yazımızı okuduysanız, SBA kadrosunun “bakanlığa bağlı olan ancak eğitimin üniversite hastanelerinde alındığı” özel bir kadro türü olduğunu görebilirsiniz.

SBA kadrosu asistanları üniversite hastanelerinde asistanlık yapmaktadırlar. Kadro türünün bu özelliği nedeniyle YÖK kadrosunun bütün avantajlarına sahiptir diyebiliriz.

YÖK kadrosunun avantajlarını uzun uzadıya burada sıralamayacağız. YÖK Kadrosunun Avantajları Nelerdir? yazısına giderseniz okuyacağınız birçok madde SBA kadroları için de geçerli olacak. (2547 bağlı olma ve maaş düzeyi hariç)


 2.  Daha Düşük Puanla Asistan Olma

Özel bir kadro türü olan SBA kadrosunun bazı yükümlülükleri vardır. Kefil bulma, kefalet senedi imzalama, daha uzun devlette çalışma ve istifa sonrası maaş geri ödemesi gibi birçok komplike durumu içermektedir.

Bu koşullar nedeniyle aynı bölüm için asistan alan YÖK, EAH ve SBA kadrolarından en düşük puanla asistan alan SBA kadrosu oluyor.


SBA konusunda avantaj olarak söylenebilecek çoğu durumu birinci maddede YÖK avantajları yazısına yönlendirerek çözdüğümüz için daha fazla avantaj sayamayacağız.

Üniversite hastanesinde eğitim alma ve daha düşük puanla aynı bölümde bir kliniğe girme imkanı en büyük avantajlarıdır.

Bu yazıdaki gaye, TUS tercih sürecinde daha fazla bilgiye sahip olmanız ve değerlendirme yaparken hangi noktaları dikkate almanız gerektiği konusunda yardımcı olmaktır.

SBA kadrolarının detayları için şu iki yazıya göz atmanızı öneriyoruz:

DoktorBun forumda bulunan SBA Kadroları kategorinde sorulan onlarca soruya ve detaylı açıklamalarına da şuradan ulaşabilirsiniz.


Merak ettiğiniz tüm soruların cevabı DoktorBun.com'da.

Bu konu ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları DoktorBun.com forumunda sorabilirsiniz veya yanıtlanmış yüzlerce soru sayesinde merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.