YÖK Kadrosu Nedir? YÖK Kadrosunun Özellikleri Nelerdir?

Tıpta Uzmanlık Sınavı ile bir asistanlık kadrosuna yerleşecek hekimlerin bölüm tercihi kadar kadro tercihine de dikkat etmesi gerekiyor. Kadro tercihi konusundan birçok seçenek bulunuyor, bunlardan biri de YÖK kadrosudur.

YÖK kadrosu TUS için en fazla kontenjanın açıldığı kadro türüdür. Bu yazıda YÖK kadrosunun ne olduğunu ve öne çıkan özelliklerini bulabileceksiniz.

YÖK Kadrosu Nedir YÖK Kadrosunun Özellikleri Nelerdir

YÖK Kadrosu Nedir?

YÖK kadrosu TUS kılavuzunda “kadrosu Yükseköğretim Kurulu tarafından verilecek kontenjanlar” olarak tanımlanmaktadır. Bu kadro türünü seçen hekimler YÖK tarafından verilen kontenjanlarda uzmanlık eğitimi alırlar.

YÖK kadrosuna yerleşen asistanlar YÖK’e bağlı üniversite hastanelerinde asistanlık eğitimlerini almakta ve asistanlıklarını tamamladıklarında uzman hekim olabilmektedirler.

YÖK kadrosu üzerinden kontenjan açan hastane çeşitleri şunlardır:

  • YÖK’e bağlı üniversite hastaneleri

TUS kontenjan tablolarını incelediğinizde tablo-2 sınıfında yer alan eğitim üniversite hastaneleri altındaki bölümler aslında birer YÖK kadrosudur.

Hemen hemen tüm üniversite hastaneleri YÖK kadrosundan alım yapmaktadır. Sağlık Bilimleri Üniversitesi gibi birkaç hastanede hem EAH hem de farklı kadro türlerinden asistan alımı yapılabiliyor.

YÖK Kadrolarının Yıllara Göre Kontenjan Dağılımı Nasıldır?

ÖSYM tarafından her TUS dönemi başlangıcında o TUS için açılan kadro ve kontenjan listesi yayınlanmaktadır. Kontenjan tabloları incelendiğinde en fazla kontenjanın YÖK kadrosu için açıldığı görülüyor.

Son TUS dönemlerinde 2500’ün üstünde YÖK kontenjanı açıldığını görüyoruz. Mart 2021 TUS’u için 2900’ü aşkın YÖK kontenjanı açılmış.

Son 10 TUS döneminde YÖK kadrosu için açılan kontenjan sayıları şu şekildedir:

TUS DönemiYÖK Kontenjanı
2021 Eylül2685
2021 Mart2913
2020 Ekim2722
2020 Şubat2450
2019 Eylül2164
2019 Şubat2393
2018 Ağustos2056
2018 Şubat1896
2017 Ağustos1739
2017 Nisan1603
2016 Eylül1791

Yıllar içinde kadro türlerine göre açılan kontenjan sayılarının detaylarına Son 10 TUS’ta Açılan Kontenjan Sayıları Ve Kadro Türlerine Göre Dağılımı adlı yazımız üzerinden ulaşabilirsiniz.

YÖK Kadrosunun Özellikleri Nelerdir?

TUS tercihinde bulunurken YÖK kadrosu tercih edecekseniz bu kadro türünün özelliklerini bilmeniz faydalı olacaktır.

YÖK kadrosunun başlıca özellikleri şunlardır:

  • YÖK kadroları Yükseköğretim Kurumuna bağlı kadrolardır. TUS kılavuzunda “kadrosu Yükseköğretim Kurulu tarafından verilecek kontenjanlar” olarak tanımlanmaktadır.
  • YÖK kadrolarına ait kontenjanlar üniversite hastanelerinde açılmaktadır.
  • YÖK kadroları memuriyet kadrosunda değildir. YÖK kadrosundaki asistan hekimler 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununa tabiidirler.
  • YÖK kadrosuna yerleşirseniz 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununa tabii olacaksınız. Haklarınız, yükümlülükleriniz ve izinleriniz hep 2547’li yasa çerçevesinde düzenlenecektir.
  • YÖK kadrosu bir memuriyet kadrosu olmadığı için istifa ettiğinizde memurluktan istifa haklarınızdan biri gitmez.
  • YÖK kadrosundan istifa ederken usullü/usulsüz istifa farkı bulunmamaktadır. Memuriyetten istifa olmadığı için memuriyete girme cezası gelişmez, istifa sonrasında gireceğiniz TUS’larda EAH ve SBA kadrolarını tercih edebilirsiniz.
  • YÖK kadrosundan istifa edildiğinde girilecek ilk uzmanlık sınavında %2 puan kesintisi yaşanacaktır.

YÖK kadrosunun başlıca özellikleri bunlardır. YÖK kadrosunun özellikleri konusunda daha fazla detaya şu bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

TUS Rehberi sitemizde yer alan kadro türleri kategorisinde tüm TUS kadro türlerinin detaylarına ulaşabilirsiniz.

YÖK kadrosu hakkında sitemizde bulunan şu içeriklere de göz atmanızı öneririz:


Merak ettiğiniz tüm soruların cevabı DoktorBun.com'da.

Bu konu ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları DoktorBun.com forumunda sorabilirsiniz veya yanıtlanmış yüzlerce soru sayesinde merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.