TUS Nedir? Tıpta Uzmanlık Sınavı Hakkında TÜM DETAYLAR

TUS, tıp fakültesi mezunlarının uzmanlık eğitimi alabilmeleri için girdikleri bir branş seçme sınavıdır. ÖSYM tarafından yapılan bir sınavdır ve ÖSYM’ye göre bu sınavın adı Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavıdır.

Daha önceki adı Tıpta Uzmanlık Sınavı iken birkaç yıl önce yapılan değişiklikle ismi Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı olarak değiştirmiştir. Bu yazının alt bölümlerinde TUS ile ilgili tüm detayları bulabilirsiniz.

TUS nedir? Tıpta Uzmanlık sınavına kimler girebilir? TUS'ta hangi derslerden soru soruluyor? Tıpta Uzmanlık Sınavı ne zaman yapılıyor?

TUS Nedir?

TUS, tıp fakültesi mezunlarının uzmanlık eğitimi alabilmeleri için girdikleri bir branş seçme sınavıdır. İlk olarak 1987 yılında uygulanmıştır. 1987’den beridir kesintisiz şekilde uygulanmaya devam edilmektedir.

Tıp fakültesinden mezun olan hekimlerin uzmanlık eğitimi alabilmek için girdikleri sınavdır. Bu sınavdan yeterli puan alan hekimler çeşitli tıp branşlarını tercih edebilmekte ve bu branşlara yerleştikleri taktirde asistanlık eğitimine başlayabilmektedirler.

Uzman hekim olmanın öncülü olan Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı, dünyanın en zor akademik sınavları arasında yer almaktadır.

TUS iki oturumda uygulanan bir sınavdır. Oturumlar şunlardır:

 • Temel bilimler
 • Klinik bilimler

Bu oturumlar aynı sınav gününde uygulanmaktadır. Temel bilimler sınavı sabah saatlerinde uygulanırken, klinik bilimler sınavı öğleden sonra uygulanmaktadır.

TUS Ne Zaman Yapılıyor?

TUS, ÖSYM tarafından yılda iki kez yapılmaktadır. Bu sınavlar ilkbahar ve sonbahar dönemi olarak adlandırılmaktadır. TUS son yıllarda özellikle şu aylarda uygulanmaktadır:

 • Şubat
 • Ağustos

Pandemi koşulları ve bazı hafta sonlarının uygun olmaması nedeniyle sınav takviminde kaymalar olabilmekte ve uygulanacak TUS bir sonraki aya kalabilmektedir.

Sınavlar genellikle şubat ayının son haftasında ve ağustos ayının son haftasında uygulanmaktadır. Hafta sonunun bir sonraki aya kalması nedeniyle uygulanma günü mart ve eylül ayına sarkabilir.

TUS Hangi İllerde Yapılıyor?

Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı, uygulanmaya başladığı 1987 yılından 2012 yılına kadar sadece Ankara’da yapılmaktaydı. 2012 yılında sınav merkezi sayısı üçe çıkarıldı.

TUS şu anda 3 ilde yapılmaktadır, bu iller:

 • İstanbul
 • Ankara
 • İzmir

Sınav başvurusunda bulunan adaylar bu illerden birini seçerek o ilde TUS’a girebilmektedirler.

Sınava başvuran aday sayısı her yıl artmakta ve hekimlerin haklı talebi olarak sınav merkezi sayısının arttırılması gündeme gelebilmektedir. Şu ana kadar bu konuda herhangi bir adım atılmış değil. TUS halen 3 ilde uygulanmaktadır.

TUS İçin Yabancı Dil Yeterliliği Gerekiyor mu?

Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı’na başvuru yaparken dil yeterliliği şartı aranmıyor ancak tercih döneminde iken tercih verebilmek için yabancı dil sınavlarından birinden yeterliliğe sahip olmak gerekiyor.

TUS için şu dil sınavlarına girerek yeterlilik alabilirsiniz:

 • TıpDil
 • YÖKDil
 • YDS

Bu sınavlarından herhangi birine girerek 50 ve üstü bir puan almanız durumunda dil yeterliliği sağlamış oluyorsunuz. TUS için bu sınavlardan herhangi birinden 50 ve üstü puan alırsanız sonraki 5 yıl boyunca dil yeterliliği şartını sağlıyor olacaksınız.

TUS - Tıpta Uzmanlık Sınavı

TUS’ta Hangi Derslerden Soru Soruluyor?

TUS’ta tıp eğitimi boyunca görülen tüm derslerden soru gelmektedir. Bazı dersler daha büyük yoğunluğa sahipken bazı derslerden birkaç yılda bir soru gelebilmektedir.

Yıllardır TUS için sınava hazırlık eğitimi sunulmaktadır ve bu eğitimlerde TUS’un 11 ders altında toplandığını görüyoruz. TUS’ta sorusu çıkan ana dersler şunlardır:

Temel BilimlerKlinik Bilimler
AnatomiDahiliye
BiyokimyaPediatri
FarmakolojiKadın Doğum & Hastalıkları
Fizyoloji & HistolojiGenel Cerrahi
MikrobiyolojiKüçük Stajlar
Patoloji

Küçük stajların altında 20’ye yakın staj yer almaktadır. Dahiliye içerisinde kardiyoloji ve göğüs hastalıkları gibi iki büyük staj yer almaktadır.

TUS’a girecek adaylar tüm tıp eğitiminden sorumludurlar. Hem mesleki kullanım düzeyinde hem de eğitim dönemindeki derslerin ağırlıklarına göre soru sayıları değişiklik gösterebilmektedir.

TUS’ta Kaç Soru Soruluyor? Kaç Dakika Sürüyor?

Yazının önceki bölümlerinde de değindiğimiz üzere, TUS iki oturumda uygulanan bir sınavdır. Temel bilimler ve klinik bilimler olarak bilenen bu oturumlarda 120’şer soru sorulmaktadır.

TUS toplamda 240 sorunun sorulduğu bir sınavdır. Her bir oturumda 120 soru yer almaktadır. 120 soru için 150 dakika süre verilmektedir.

TUS toplamda 240 sorunun sorulduğu ve 300 dakika sürenin verildiği bir sınavdır, yani toplamda 5 saat süren ve iki oturumdan oluşmaktadır.

TUS’a Kimler Girebilir?

Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavına tıp fakültesi mezunu tüm hekimler girebilir. Sınava intern hekimler veya diğer tıp fakültesi öğrencileri de girebilir ancak bu kişiler mezun olmadıkları için tercihte bulunamazlar.

TUS’a bazı tıp dışı bölümlerden mezun adaylar da girebilir. Bu adaylar sadece temel bilimler sınavına girerken sadece ilgili bazı bölümleri tercih edebilirler.

TUS’a girebilen tıp dışı bölümler şunlardır:

 • Fen fakültesi ya da dengi fakültelerin kimya bölümü ve biyokimya bölümü
 • Kimya yüksekokulu
 • Eczacılık fakültesi
 • Eczacılık yüksekokulu (Eczacılık yüksekokulu mezunlarının eczacı unvanı taşıyor olmaları gereklidir)
 • Veteriner fakültesi

Tıp dışı branşlardan girebilen bu adaylar sadece tıbbi biyokimya ve tıbbi mikrobiyoloji için kendilerine özel açılabilen kadrolar arasında tercihte bulunabilirler.


Merak ettiğiniz tüm soruların cevabı DoktorBun.com'da.

Bu konu ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları DoktorBun.com forumunda sorabilirsiniz veya yanıtlanmış yüzlerce soru sayesinde merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir