TUS Mikrobiyoloji Soru Dağılımı | KONU KONU | 2018’den Günümüze

Tıpta Uzmanlık Sınavına giren adaylar tıp eğitiminin tamamından sorumlu tutulurlar. Sorumlu tutuldukları derslerden biri de Mikrobiyolojidir. Temel bilimler arasında yer alan Mikrobiyoloji dersinden toplamda 22 soru sorulmaktadır.

Temel bilimler oturumunda 120 soru yer almaktadır ve bu soruların %18’i Mikrobiyoloji dersinden gelmektedir. Bu yazının ilerleyen bölümlerinde konulara göre Mikrobiyoloji soru dağılımı ve analizlerini bulabileceksiniz.

Mikrobiyoloji Soru Dağılımı | KONU KONU Dağılım

Mikrobiyoloji Soru Dağılımı | KONU KONU Dağılım

Mikrobiyoloji ders içeriği 6 konu üzerinden anlatılmaktadır. Farklı kitaplar üzerinden farklı sayılarda konu içeriği olabilse de genellikle 6 konu üzerinden değerlendirme yapılıyor.

TUS’da Mikrobiyoloji üzerinden gelen sorular şu 6 konu üzerinden değerlendirilebilir:

  • Temel Mikrobiyoloji
  • Bakteriyoloji
  • Viroloji
  • Mikoloji
  • Parazitoloji
  • İmmünoloji

Mevcut konuların ışığında 2018 yılından beridir uygulanan TUS’larda çıkan Mikrobiyoloji sorularının konulara göre dağılımı şu şekildedir:

(Tabloyu mobil cihazınızdan görüntülüyorsanız, tabloyu sola doğru kaydırarak inceleyebilirsiniz.)
 2020 Ekim2020 Şubat2019 Eylül2019 Şubat2018 Ağustos2018 Şubat
Temel Mikrobiyoloji346222
Bakteriyoloji764578
Viroloji445433
Mikoloji332443
Parazitoloji222433
İmmünoloji333333

Çeşitli TUS kurumlarının bu tarzda hazırladığı içeriklerde küçük de olsa farklılıklar gözlenebilir, bir sorunun birden fazla konuyu ilgilendirdiği durumlarda hangi konu içerisinde değerlendirildiğine bağlı olarak bu fark ortaya çıkabiliyor.

Her bir TUS dönemi sonunda o dönemin soru dağılımı tablomuza eklenecektir. Bu sayede 2018’den itibaren tüm yılların detaylı soru dağılımına ulaşabileceksiniz.

Mikrobiyoloji Soru Dağılımı Analizi

Yazımızın bu bölümünde yukarıdaki tabloyu yorumlayacak ve sınava girmeden önce Mikrobiyoloji ile ilgili nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda küçük önerilerde bulunacağız.

Öncelikle 2018’de bu yana konulardan çıkan toplam soru sayılarına ve bu soru sayılarının Mikrobiyoloji içerisindeki yüzdesine göz atalım:

 2018'den Beri Çıkan Toplam Soru SayısıKonunun Mikrobiyoloji İçindeki Sorulma Yüzdesi
Temel Mikrobiyoloji19% 14.4
Bakteriyoloji37% 28.1
Viroloji23% 17.4
Mikoloji19% 14.4
Parazitoloji16% 12.1
İmmünoloji18% 13.6

(Yüzdelerin küsüratları üste ve alta tamamlanmıştır, bindelik dilimde küçük farklar tespit edilebilir)

Soru yüzdelerini incelediğimizde Mikrobiyoloji soru dağılımı ile ilgili şu 4 konu ön plana çıkmaktadır:

  • Bakteriyoloji – % 28.1
  • Viroloji – % 17.4
  • Mikoloji – % 14.4
  • Temel Mikrobiyoloji – % 14.4

Sadece bu dört konu üzerinden Mikrobiyoloji sorularının %74.3’ü gelmektedir. Sınava yakın zamanlarda Mikrobiyoloji tekrarınız esnasında bu dört konuya ayrıca özen göstermenizi öneririz.

Bu üç konudan sonra gelen İmmünoloji ve Parazitolojiden  de her sınav bolca soru gelmektedir.


Mikrobiyoloji dersi TUS’a giren adayların önemsediği derslerden biridir. Kısa bir çalışma yapacaksanız yukarıdaki tabloları yorumlayarak hangi konulara özen göstermeniz gerektiğini görebilirsiniz.

Özellikle TUS’a yakın zamanlarda son tekrarlar esnasında hangi konunun üzerine gideceğinizi yine bu tablolardan yola çıkarak planlayabilirsiniz.

Tıpta Uzmanlık Sınavında çıkan diğer soruların dersler içerisindeki dağılımlarını görmek için Soru Dağılımları kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Merak ettiğiniz tüm soruların cevabı DoktorBun.com'da.

Bu konu ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları DoktorBun.com forumunda sorabilirsiniz veya yanıtlanmış yüzlerce soru sayesinde merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.