TUS Kadın Hastalıkları ve Doğum Soru Dağılımı | KONU KONU | 2018’den Günümüze

Tıpta Uzmanlık Sınavına giren adaylar tıp eğitiminin tamamından sorumlu tutulurlar. Sorumlu tutuldukları derslerden biri de Kadın Hastalıkları ve Doğumdur. Klinik bilimler arasında yer alan Kadın Hastalıkları ve Doğum dersinden toplamda 12 soru sorulmaktadır.

Klinik bilimler oturumunda 120 soru yer almaktadır ve bu soruların %10’u Kadın Hastalıkları ve Doğum dersinden gelmektedir. Bu yazının ilerleyen bölümlerinde konulara göre Kadın Hastalıkları ve Doğum soru dağılımı ve analizlerini bulabileceksiniz.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Soru Dağılımı | KONU KONU Dağılım

Kadın Hastalıkları ve Doğum Soru Dağılımı | KONU KONU Dağılım

Kadın Hastalıkları ve Doğum ders içeriği 4 konu üzerinden anlatılmaktadır. Farklı kitaplar üzerinden farklı sayılarda konu içeriği olabilse de genellikle 4 konu üzerinden değerlendirme yapılıyor.

TUS’da Kadın Hastalıkları ve Doğum üzerinden gelen sorular şu 4 konu üzerinden değerlendirilebilir:

  • Jinekoloji
  • Onkoloji
  • Endokrinoloji
  • Obstetri

Mevcut konuların ışığında 2018 yılından beridir uygulanan TUS’larda çıkan Kadın Hastalıkları ve Doğum sorularının konulara göre dağılımı şu şekildedir:

(Tabloyu mobil cihazınızdan görüntülüyorsanız, tabloyu sola doğru kaydırarak inceleyebilirsiniz.)
 2020 Ekim2020 Şubat2019 Eylül2019 Şubat2018 Ağustos2018 Şubat
Jinekoloji323332
Onkoloji121211
Endokrinoloji332234
Obstetri556555

Çeşitli TUS kurumlarının bu tarzda hazırladığı içeriklerde küçük de olsa farklılıklar gözlenebilir, bir sorunun birden fazla konuyu ilgilendirdiği durumlarda hangi konu içerisinde değerlendirildiğine bağlı olarak bu fark ortaya çıkabiliyor.

Her bir TUS dönemi sonunda o dönemin soru dağılımı tablomuza eklenecektir. Bu sayede 2018’den itibaren tüm yılların detaylı soru dağılımına ulaşabileceksiniz.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Soru Dağılımı Analizi

Yazımızın bu bölümünde yukarıdaki tabloyu yorumlayacak ve sınava girmeden önce Kadın Hastalıkları ve Doğum ile ilgili nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda küçük önerilerde bulunacağız.

Öncelikle 2018’de bu yana konulardan çıkan toplam soru sayılarına ve bu soru sayılarının Kadın Hastalıkları ve Doğum içerisindeki yüzdesine göz atalım:

 2018'den Beri Çıkan Toplam Soru SayısıKonunun Kadın Hastalıkları ve Doğum İçindeki Sorulma Yüzdesi
Jinekoloji16% 22.2
Onkoloji8% 11.1
Endokrinoloji17% 23.7
Obstetri31% 43.0

(Yüzdelerin küsüratları üste ve alta tamamlanmıştır, bindelik dilimde küçük farklar tespit edilebilir)

Soru yüzdelerini incelediğimizde Kadın Hastalıkları ve Doğum soru dağılımı ile ilgili direkt olarak şu konu ön plana çıkmaktadır:

  • Obstetri – % 43.0

Sadece bu konu üzerinden Kadın Hastalıkları ve Doğum sorularının %43.0’ı gelmektedir. Sınava yakın zamanlarda bu Kadın Hastalıkları ve Doğum tekrarınız esnasında bu konuya ayrıca özen göstermenizi öneririz.


Kadın Hastalıkları ve Doğum dersi TUS’a giren adayların nispeten daha az önemsediği derslerden biridir. Kısa bir çalışma yapacaksanız yukarıdaki tabloları yorumlayarak hangi konulara özen göstermeniz gerektiğini görebilirsiniz.

Özellikle TUS’a yakın zamanlarda son tekrarlar esnasında hangi konunun üzerine gideceğinizi yine bu tablolardan yola çıkarak planlayabilirsiniz.

Tıpta Uzmanlık Sınavında çıkan diğer soruların dersler içerisindeki dağılımlarını görmek için Soru Dağılımları kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Merak ettiğiniz tüm soruların cevabı DoktorBun.com'da.

Bu konu ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları DoktorBun.com forumunda sorabilirsiniz veya yanıtlanmış yüzlerce soru sayesinde merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.