EAH Kadrosu Nedir? EAH Kadrosunun Özellikleri Nelerdir?

Tıpta Uzmanlık Sınavı ile bir asistanlık kadrosuna yerleşecek hekimlerin bölüm tercihi kadar kadro tercihine de dikkat etmesi gerekiyor. Kadro tercihi konusundan birçok seçenek bulunuyor, bunlardan biri de EAH kadrosudur.

EAH kadrosu TUS için en fazla kontenjanın açıldığı 2. kadro türüdür. Bu yazıda EAH kadrosunun ne olduğunu ve öne çıkan özelliklerini bulabileceksiniz.

EAH Kadrosu Nedir EAH Kadrosunun Özellikleri Nelerdir

EAH Kadrosu Nedir?

EAH kadrosu TUS kılavuzlarında “Sağlık Bakanlığı tarafından açılan kontenjanlar” olarak tanımlanmaktadır. Bu kadro türü Sağlık Bakanlığı tarafından açılan ve asistan alan kontenjanları içermektedir.

EAH kadrosuna yerleşen hekimler Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde asistanlık eğitimlerini almakta ve asistanlıklarını tamamladıklarında uzman hekim olabilmektedirler.

EAH kadrosu üzerinden kontenjan açan hastane çeşitleri şunlardır:

  • Eğitim Araştırma Hastaneleri
  • Şehir Hastaneleri

TUS kadrolarını incelediğinizde tablo-3 sınıfında yer alan eğitim araştırma hastaneleri ve şehir hastaneleri aslında birer EAH kadrosudur.

Eğitim araştırma hastanelerinin EAH kadrosundan asistan aldığı hemen herkes tarafından biliniyor. Şehir hastaneleri son yıllarda ortaya çıkan hastanelerdir. Sağlık Bakanlığına bağlı olan şehir hastanelerinin açtıkları kadrolar EAH kadrolarıdır.

EAH Kadrolarının Yıllara Göre Kontenjan Dağılımı Nasıldır?

ÖSYM tarafından her TUS dönemi başlangıcında o TUS için açılan kadro ve kontenjan listesi yayınlanmaktadır. Kontenjan tabloları incelendiğinde en fazla kontenjanın YÖK kadrosu için açıldığı görülüyor.

YÖK kadrosundan sonra en fazla kontenjan EAH kadrosu için açılıyor. Son TUS dönemlerinde EAH kadroları için 2000 kadar kontenjanın açıldığını görüyoruz.

Son 10 TUS döneminde EAH kadrosu için açılan kontenjan sayıları şu şekildedir:

TUS DönemiEAH Kontenjanı
2021 Eylül1900
2021 Mart1982
2020 Ekim1925
2020 Şubat2156
2019 Eylül1762
2019 Şubat1522
2018 Ağustos1068
2018 Şubat1162
2017 Ağustos953
2017 Nisan764
2016 Eylül921

Yıllar içinde kadro türlerine göre açılan kontenjan sayılarının detaylarına Son 10 TUS’ta Açılan Kontenjan Sayıları Ve Kadro Türlerine Göre Dağılımı adlı yazımız üzerinden ulaşabilirsiniz.

EAH Kadrosunun Özellikleri Nelerdir?

TUS tercihinde bulunurken EAH kadrosu tercih edecekseniz bu kadro türünün özelliklerini bilmeniz faydalı olacaktır.

EAH kadrosunun başlıca özellikleri şunlardır:

  • EAH kadroları Sağlık Bakanlığına bağlı kadrolardır. TUS kılavuzunda “Sağlık Bakanlığı tarafından açılan kontenjanlar” olarak açıklanmaktadır.
  • EAH kadrolarına ait kontenjanlar eğitim araştırma hastaneleri ve şehir hastanelerinde açılmaktadır.
  • EAH kadrosu aslında bir memuriyet kadrosudur. EAH kadrosunda eğitim alan asistan hekimler 657 sayılı yasaya bağlı memuriyet statüsünde yer almaktadırlar.
  • EAH kadrosuna yerleşirseniz 657 sayılı devlet memurluğu kanununa tabi olacaksınız. Haklarınız, yükümlülükleriniz ve izinleriniz hep 657’li yasa çerçevesinde düzenlenecektir.
  • EAH kadroları bir memuriyet kadrosu olduğu için istifa durumunda memuriyetten istifa haklarından biri gitmektedir.
  • EAH kadroları bir memuriyet kadrosu olduğu için usullü istifa durumunda 6 ay, usulsüz istifa durumunda 12 aylık memuriyete geri dönülememektedir.
  • EAH kadrosundan istifa edildiğinde girilecek ilk uzmanlık sınavında %2 puan kesintisi yaşanacaktır.

EAH kadrosunun başlıca özellikleri bunlardır. EAH kadrosunun özellikleri konusunda daha fazla detaya şu bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

TUS Rehberi sitemizde yer alan kadro türleri kategorisinde tüm TUS kadro türlerinin detaylarına ulaşabilirsiniz.

EAH kadrosu hakkında sitemizde bulunan şu içeriklere de göz atmanızı öneririz:


Merak ettiğiniz tüm soruların cevabı DoktorBun.com'da.

Bu konu ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları DoktorBun.com forumunda sorabilirsiniz veya yanıtlanmış yüzlerce soru sayesinde merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.